marți, 22 noiembrie 2011

Ziua Internaţională a Drepturilor Copilului, 21.11.2011

Teme: cetăţenie, egalitate între sexe,discriminare

Dezbateri interactive cu elevii privind drepturile civile, politice, sociale, economice şi culturale, cu accent pe drepturile persoanelor la identitate şi cetăţenie, egalitate între fete şi băieţi şi nediscriminare.
O poveste cunoscută de elevi ”Cenuşăreasa” cu personaje modificate (băieţii devin fete, fetele devin băieţi) a fost punctul de plecare al dezbaterilor privind stereotipurile legate de gen.
Elevii recunosc în povestea citită şi în viaţa de zi cu zi, rolul stereotipurilor de gen şi discută rolul fiecărui gen; enumeră trăsăturile şi activităţile tipice pentru fete şi băieţi, atitudinile, comportamentele, caracteristicile neobişnuite de gen pe care le reprezină.
Copiii descoperă că, există conexiuni între stereotipurile de gen şi drepturile persoanelor de a nu fii discriminate.
Exemplele de discriminare sunt explicate de copiii în funcţie de tradiţii şi alte naţionalităţi din spaţiul extraeuropean.

Coordonator Steva Doina

Foto de Adrian Chiorescu