Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

marți, 20 martie 2012

20 martie - Ziua Internaţională a Francofoniei

Astazi sarbatorim Ziua Internationala a Francofoniei - 20 martie. Am realizat aici, in holul scolii "Elena Cuza " Iasi, noi , elevii clasei a VII-a B o expozitie de carte si afise in limba franceza care sa marcheze aceasta sarbatoare a culturii francofone. Aceasta manifestare este o manifestare culturala nonguvernamentala, ce uneste pe toti vorbitorii de limba franceza, popoare, tari de pe toate continentele lumii. Tara noastra a intrat cu drepturi depline in aceasta organizatie in 1993 iar in anul 2006 a avut loc la Bucuresti Intalnirea la Nivel Inalt a tuturor reprezentantilor tarilor francofone de pe glob. Astfel in fiecare an pe data de 20 martie avem aceasta bucurie pe cxare o manifestam prin actiuni desfasurate in scoli, la Institutul Cultural Francez, la Universitatea "Al. I.Cuza " Iasi.

prof. Budean Carmen Ariela

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu