joi, 1 martie 2012

Parteneriat Şcoală - Poliţie locală

În cadrul unui Protocol încheiat cu Poliţia Locală Iaşi, s-au desfăşurat activităţi de prevenire a delincvenţei juvenile. Reprezentanţi ai acestei autorităţi au vorbit elevilor despre pericolul comiterii actelor de violenţă la clasă cât şi în şcoală, despre stingerea unui conflict fără folosirea violenţei, cât si despre importanţa denunţării faptelor antisociale la Poliţie.
Totodată, organele de ordine au transmis elevilor că trebuie să adopte un comportament prosocial, care înseamnă respectarea normelor şi a valorilor sociale, precum şi a legilor.
Poliţia poate ajuta copiii ameninţaţi de violenţă, atât la şcoală, cât şi în familie, şi poate lua măsuri în vederea reducerii acestor riscuri.

Nona Tudosă,
reprezentant Poliţia Locală Iaşi