Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

joi, 5 aprilie 2012

Concursul Judeţean "Sărbătoarea Paştelui la români", ediţia a IV-a

Joi, 5 aprilie 2012, la Şcoala „Elena Cuza” Iaşi, s-a desfăşurat a patra ediţie a concursului judeţean „Sărbătoarea Paştelui la români”. Realizat pe două secţiuni, interpretare artistică (muzicală sau literară) şi artă plastică, a reunit elevi talentaţi de la mai multe şcoli din judeţul Iaşi, cum ar fi: Şcoala „Alexandru Vlahuţă” Iaşi, Şcoala „Ştefan Bârsănescu” Iaşi, Şcoala Tomeşti, Şcoala Holboca, Şcoala Dancu, Şcoala „Al. I. Cuza” Podu-Iloaiei, Şcoala „Elena Cuza” Iaşi. Coordonatorii proiectului de tip concurs, profesorii Fulvia Horobeţ şi Adrian Chiorescu, s-au bucurat de colaborarea cu Asociaţia Meşterilor Populari din Moldova, reprezentată de preşedintele, etnograful Marcel Lutic, de colaborarea cu Biserica „Sfânta Treime” Iaşi, reprezentată de preotul paroh Mihai Ciocan şi de colaborarea cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Iaşi, prin consilierul Gheorghe Mihăilă. Cu toţii au contribuit la reuşita evenimentului. Şcoala gazdă a prezentat asistenţei un apreciat program artistic la care şi-au adus cu succes contribuţia: ansamblul folcloric „Opincuţa”, coordonat de coregraful Petre Şuşu şi de profesoarele Luminiţa Murariu şi Violeta Popa, dar şi de montajul literar-muzical de Florii, îndrumat de profesorii Violeta şi Mihai Popa. Artiştii populari Emilia Mititelu (pictură icoană) şi Constantin Vasiliu (prelucrarea pielii), membri ai Asociaţiei Meşterilor Populari din Moldova au oferit demonstraţii ale meşteşugurilor lor copiilor şi profesorilor participanţi.

Activitatea a fost mediatizată de Cotidianul naţional Lumina, Portalul Doxologia şi Radio Trinitas.


Prof. Fulvia HorobeţFoto de Adrian Chiorescu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu