Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

marți, 3 aprilie 2012

"Daruri de lumină"

Marţi, 3 aprilie 2012, la Biserica "Sfânta Treime" Iaşi s-a desfăşurat activitatea de caritate "Daruri de lumină". În cadrul proiectului "Îngeri în primăvară" (de voluntariat şi de colaborare cu Biserica), elevii Şcolii "Elena Cuza" Iaşi au oferit daruri, care au constat din haine, jucării, rechizite, persoanelor aflate temporar în diferite dificultăţi din comunitatea parohială. A fost impresionantă mobilizarea copiilor, biserica a fost arhiplină de mici heruvimi, care cu emoţie au adus daruri. Acestea au luminat întreaga biserică, iar lumina din sufletele lor curate şi sincere se prelungeşte în fericirea şi lumina Împărăţiei Luminii. Părintele paroh Mihai Ciocan a rostit un cuvânt folositor pentru zidirea sufletească. Copiii au fost însoţiţi de părinţi şi următorii profesori: Bâzdâgă Olguţa, Creţu Feodora, Slabu Nicoleta, Câşlariu Eugenia, Bucovină Georgeta, Blagoci Maria, Ghercă Emanuela, Bungianu Geta, Murariu Luminiţa, Câtea Eufrosina, Popa Violeta, Diac Carmen.
Coordonatori ai proiectului sunt profesorii Fulvia Horobeţ, Adrian Chiorescu şi preotul Mihai Ciocan.

Acţiunea a fost mediatizată de Cotidianul naţional Lumina şi Radio Trinitas.


Foto de Adrian Chiorescu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu