Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

luni, 2 aprilie 2012

Vizită la Institutul Francez

Astazi, 2 aprilie 2012, in cadrul saptamanii "Scoala altfel", elevi din clasele a IIIa B, a VIa A, a VI a B, a VII a B de la Scoala "Elena Cuza " Iasi au mers la Centrul Cultural Francez, denumire schimbata in Institutul Francez, indrumati de d-na prof. Budean Carmen Ariela unde elevii au vizitat Biblioteca Multimedia "Charlotte Sibi" si au prezentat Proiectul Multilateral Comenius, cu tema "Cetatenie si egalitate - participarea femeii la societatea europeana de dupa 1900". In cadrul acestui proiect elevii au scos la lumina biografia si parcursul literar al scriitoarei Henriette - Yvonne Stahl, in limba franceza, au prezentat si o expozitie de carte scrisa de autoarea studiata, au purtat discutii cu bibliotecarul Centrului dl. Olivier Dumas si cu coordonatoarea bibliotecii multimedia 'Charlotte Sibi", in limba franceza. Acvtivitatea s-a finalizat cu vizionarea unui film de desene animate "Kerity et la maison des contes". 
 
prof. Budean Carmen Ariela
 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu