Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

duminică, 1 aprilie 2012

Ziua Autismului

În fiecare an, pe data de 2 aprilie, este Ziua Internaţională a Persoanelor Autiste. La Iaşi, in faţa Primăriei, Şcoala "Elena Cuza" Iaşi a fost una dintre instituţiile care au colaborat la realizarea evenimentului dedicat acestei zile, în parteneriat cu Fundaţia "Steaua Speranţei". Evenimentul s-a desfăşurat în această seară, 1 aprilie 2012, de la ora 19,30. La ora 20, clădirea Primăriei, a Universităţii "Al. I.Cuza", a Facultăţii de Farmacie şi Medicină, a Universităţii "Petre Andrei", ca şi alte instituţii de cultură din marile oraşe ale ţării şi ale lumii a fost luminată în albastru. Elevii proiectului judeţean "Îngeri în primăvară", coordonat de profesorii Fulvia Horobeţ şi Adrian Chiorescu, au prezentat dans modern, iar ansamblul folcloric "Opincuţa", din aceeaşi şcoală, coordonat de coregraful Petre Şuşu şi profesoarele Violeta Popa şi Luminiţa Murariu, au prezentat cântece şi dansuri populare. Menţionăm că elevii proiectului "Îngeri în primăvară" ai Şcolii "Elena Cuza" Iaşi desfăşoară activităţi comune cu copiii Clubului "Special Kids" ai Fundaţiei "Steaua Speranţei". Copiii ONG-ului învaţă să se integreze în comunitate, iar elevii şcolii partenere învaţă să respecte şi să ajute, să înţeleagă şi să se îmbogăţească spiritual împreună cu toţi copiii, indiferent dacă ei sunt Down sau autişti sau au vreo dizabilitate fizică. Prin activităţile de voluntariat şi de integrare în comunitate, toţi copiii îşi formează un caracter de calitate.

Activitatea a fost mediatizată de Cotidianul naţional Lumina.

prof. Fulvia Horobeţ


Foto de Adrian Chiorescu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu