Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

joi, 10 mai 2012

FESTIVAL JUDEŢEAN DE FOLCLOR LA ŞCOALA „ELENA CUZA” DIN IAŞI

Şcoala „Elena Cuza”, Iaşi organizează, în perioada 12 – 13 mai 2012, prima ediţie a Festivalului Judeţean de Folclor „Muguri de cântec şi joc”, inclus în Calendarul Activităţilor Educative Judeţene şi coordonat de prof. Luminiţa Murariu. Acţiunea va debuta sâmbătă, 12 mai, începând cu ora 15:30, cu o paradă a portului popular, în cartierul Păcurari, urmată de un amplu spectacol folcloric în aer liber, la sediul instituţiei, în cadrul căruia vor evolua formaţii de dans popular, grupuri vocal-folclorice şi interpreţi individuali, elevi din clasele primare ale unor şcoli din municipiul şi judeţul Iaşi. Ziua se va încheia cu recitalul oferit de membrii Ansamblului „Doina Carpaţilor” al Casei de Cultură a Studenţilor, condus de maestrul coregraf Petre Şuşu.
 
Duminică, de la ora 10:00, coordonatorii formaţiilor artistice sunt invitaţi să participe la un workshop cu tema „Modalităţi de valorificare scenică a folclorului coregrafic şi muzical prin intermediul activităţilor extracurriculare desfăşurate în învăţământul primar”, având ca moderatori pe etnograful Marcel Lutic, preşedintele Asociaţiei Meşterilor Populari din Moldova, maestrul coregraf Petre Şuşu şi profesorul Mihai Popa.
Parteneri ai acestui eveniment sunt Inspectoratul Şcolar al Judeţului Iaşi, Consiliul Judeţean şi Primăria Municipiului Iaşi.
„Prin acest festival, ne propunem promovarea folclorului muzical-coregrafic zonal în învăţământul primar ieşean”, a declarat prof. Paraschiva Mîrza-Leşan, directorul Şcolii „Elena Cuza”.

Purtător de cuvânt
Prof. Violeta Popa

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu