Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

vineri, 8 iunie 2012

Comisia metodică a învățătorilor – 08 iunie 2012

Astăzi, 8 iunie 2012, s-a desfășurat în sala multimedia activitatea din cadrul comisiei metodice a învățătorilor. Aceasta a avut ca temă PEDAGOGIA CERCETĂȘEASCĂ – PREMISĂ ÎN EDUCAȚIA NON-FORMALĂ, și a avut drept invitați de onoare pe doamna prof. Petronela Petrea, în calitate de coordonator al Centrului Local Sfântul Dumitru-Valea Lupului, care face parte din Organizaţia Naţională Cercetaşii României, însoțită de o patrulă de lupișori.
La activitatea noastră s-a alăturat doamna director, prof. Mîrza Leșan Paraschiva. În prima parte, elevii clasei IC au prezentat activitățile desfășurate de ei în săptămâna “Școala Altfel” și cât de multe lucruri au avut de învățat din ele.
În partea a doua, invitații ne-au împărtășit câteva aspecte legate de istoria cercetășiei, despre misiunea ei, iar apoi am desfășurat câteva activități de educație non-formală.

Prof. Nicoleta Slabu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu