vineri, 15 iunie 2012

Manifestari dedicate lui Eminescu, la Muzeul din Parcul Copou

Poetul Mihai Eminescu va fi omagiat astazi, 15 iunie 2012 , la 123 de ani de la moarte.
Muzeul Literaturii Române Iași și Societatea Culturală „Junimea ‘90" a organizat evenimentul cultural „Numai Poetul".
Elevii Clasei a III-a A, de la Școala „Elena Cuza" Iași, coordonați de prof. Geta Bungianu și prof. Colotilă Anca, au avut bucuria și onoarea de a se afla la Muzeul din Copou, la această sărbătoare de suflet românesc, la invitația doamnei Corina Negură, muzeograf principal. Cu acest prilej, ei au lansat Revista ”Aripi” Nr. 10/11.
Vechi parteneri și colaboratori ai muzeului din dealul Copoului, elevii din colectivul de redacție au vorbit spectatorilor despre cum a luat naștere revista și care au fost obiectivele urmărite pe parcursul celor 10 ani, de la prima apariție.
Au fost apreciați pentru activitatea depusă, pentru perseverența și talentul dovedit de-a lungul celor 10 ani.
”A-l cunoaște pe Mihai Eminescu, înseamnă a cunoaște poporul român!” Este îndemnul doamnei muzeograf, Corina Negură, la încheierea activității din 15 iunie 2012.

Scris de prof.Geta Bungianu şi Colotilă Anca