Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

vineri, 15 iunie 2012

Manifestari dedicate lui Eminescu, la Muzeul din Parcul Copou

Poetul Mihai Eminescu va fi omagiat astazi, 15 iunie 2012 , la 123 de ani de la moarte.
Muzeul Literaturii Române Iași și Societatea Culturală „Junimea ‘90" a organizat evenimentul cultural „Numai Poetul".
Elevii Clasei a III-a A, de la Școala „Elena Cuza" Iași, coordonați de prof. Geta Bungianu și prof. Colotilă Anca, au avut bucuria și onoarea de a se afla la Muzeul din Copou, la această sărbătoare de suflet românesc, la invitația doamnei Corina Negură, muzeograf principal. Cu acest prilej, ei au lansat Revista ”Aripi” Nr. 10/11.
Vechi parteneri și colaboratori ai muzeului din dealul Copoului, elevii din colectivul de redacție au vorbit spectatorilor despre cum a luat naștere revista și care au fost obiectivele urmărite pe parcursul celor 10 ani, de la prima apariție.
Au fost apreciați pentru activitatea depusă, pentru perseverența și talentul dovedit de-a lungul celor 10 ani.
”A-l cunoaște pe Mihai Eminescu, înseamnă a cunoaște poporul român!” Este îndemnul doamnei muzeograf, Corina Negură, la încheierea activității din 15 iunie 2012.

Scris de prof.Geta Bungianu şi Colotilă Anca 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu