Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

vineri, 28 septembrie 2012

Zilele Educaţiei Nonformale, 28 septembrie 2012

Zilele Educaţiei Nonformale, 28 septembrie 2012

Tema: EU, pot să hotărăsc ce aleg!
Metoda: Cafeneaua publică
Protagonişti: elevii clasei a VI-a B
Coordonator: prof. Manole Maricica

Cadre didactice participante: director, prof. Mîrza-Leşan Paraschiva, prof. Colotilă Anca, prof. Antoci Georgiana Livia, prof. Pasat.

Elevii au beneficiat de oportunitatea de a se exprima pe o temă dată într-un context şi cadru deosebit, nou pentru ei. Metoda a fost atractivă, uşor de aplicat, au avut posibilitatea să-şi exprime părerile, să negocieze, să vorbească în public etc. Au tras concluzia că pot respecte regulile pentru o alimentaţie sănătoasă, că poţi lua decizii bune şi la vârsta pe care o au.

Au realizat postere, au jucat roluri pe care le vor aplica în viaţa reală cu succes.

La activitate au fost prezenţi încă 22 elevi din clasele a VI-a A, respectiv a VII-a A, care au fost încântaţi de ceea ce au văzut şi auzit, exprimându-şi dorinţa de a fi implicaţi cu altă ocazie şi ei.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu