Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

joi, 18 octombrie 2012

Ziua Europeană de luptă împotriva traficului de persoane

Miercuri, 18 octombrie 2012 a fost marcata Ziua Europeană de luptă împotriva traficului de persoane. 
În acest context, un grup de elevi din ciclul gimnazial al şcolii noastre sub îndrumarea prof. psihopedagog Corina Bârladeanu şi prof . Maricica Manole- consilier educativ printr-o activitate interactivă au dezbatut problematica traficului de persoane: cauze, consecinţe, studii de caz, etc.
În calitate de Preşedinte la Organizaţia Salvaţii Copiii Iaşi doamna Maricica Manole, a discutat cu elevii pe subiectul propus spre dezbatere şi a povestit despre implicarea organizaţiei în prevenirea acestui flagel.
Elevii s-au aratat deosebit de interesaţi, mai mult au dovedit ca deţin informaţii despre acest subiect astfel încât schimbul de idei a fost extrem de facil şi benefic.

Scrie prof. Corina Bârlădeanu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu