Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

luni, 5 noiembrie 2012

Bucuria rodirii cuvintelor alese

Sâmbătă, 3 noiembrie 2012, a avut loc într-una dintre parohiile noastre, respectiv în cea a Bisericii "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil", un eveniment de mare importanţă spirituală: sfinţirea locului pe care se va construi noua biserică. 
Înalt Prea Sfinţitul Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, împreună cu un sobor format din 16 preoţi şi diaconi, a sfinţit piatra şi crucea temeliei bisericii, oficiind distinsa slujbă.
Un grup de copii, membri ai proiectului SNAC "Îngeri în primăvară", au participat la organizarea evenimentului şi au primit preţioasa binecuvântare a sfinţitului ierarh. Sărbătoarea a constituit un prilej fericit de întărire a colaborării dintre Biserica "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil", Biserica "Sfânta Treime", Mitropolia Moldovei şi Bucovinei şi Şcoala Gimnazială "Elena Cuza" Iaşi, deoarece şi-au adus contribuţia preoţii Ioan Damian, Mihai Coman, Mihai Ciocan, Mihail Ungureanu, arhim. Dosoftei Şcheul şi coordonatorii proiectului.

prof. Fulvia Horobeţ şi Adrian Chiorescu


(Foto de Adrian Chiorescu)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu