vineri, 23 noiembrie 2012

Cercul metodic al cadrelor didactice din învăţământul primar

Vineri, 23 noiembrie 2012, la Şcoala „Elena Cuza”, s-a desfăşurat Cercul metodic al cadrelor didactice din învăţământul primar, la care au participat aproximativ 50 de dascăli de la şcoli din Iaşi, Ţibăneşti, Tansa, Glodenii Gândului.
Tema propusă a fost: „Creşterea caracterului practic-aplicativ al orelor de matematică – factor esenţial în formarea competenţelor-cheie specifice”.
S-au desfăşurat activităţi demonstrative:
· Clasa pregătitoare B
   Coordonator: Prof. Emanuela Ghercă
· Clasa I
   Coordonatori: Prof. Violeta Popa
   Înv. Carmen - Viorica Diac
   Prof. Maria Frangoi
· Clasa a II - a B
   Coordonator: Înv. Feodora Crețu
· Clasa a III - a A
   Coordonator: Înv. Eugenia Câșlariu
· Clasa a IV - a B
   Coordonator: Prof. Luminița Murariu
Materialul suport: „Creșterea caracterului aplicativ al orelor de matematică – factor esențial în dezvoltarea competențelor cheie specifice” a fost realizat cu sprijinul învăţătorilor Bucovină Georgeta, Bâzdâgă Olguţa, Blagoci Maria, Câtea Eufrosina şi al profesorilor Scîntee Violeta - Valentina, Bungianu Geta, Chiriac Veronica, coordonaţi de prof. Nicoleta Slabu şi prof. Oana Oanea.
Profesorul Adrian Chiorescu a diseminat mobilitatea individuală Comenius ”Using video to support lifelong learning”.
Micii pianişti coordonaţi de prof. Emerich Ghercă şi Ansamblul folcloric “Opincuţa” au încheiat manifestările.
Participanţii au apreciat la superlativ întreaga activitate.

prof. Violeta Popa