Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

miercuri, 28 noiembrie 2012

Săptămâna legumelor şi fructelor donate

Campania naţională a colectării şi donării de fructe şi legume a găsit în rândul tuturor copiilor şcolii noastre şi a multor profesori o mobilizare deosebită. Un rol important îl are colaborarea cu cele două biserici cu care şcoala noastră are un parteneriat de tradiţie, încă din anul 2003, prin proiectul SNAC "Îngeri în primăvară" coordonat de prof. Fulvia Horobeţ şi Adrian Chiorescu.
Anul acesta, elevii claselor primare, însoţiţi şi de profesorii lor: Olguţa Bâzdâgă, Feodora Creţu, Nicoleta Slabu, Eugenia Câşlariu, Georgeta Bucovină, Maria Blagoci, Geta Bungianu, Violeta Popa, Violeta Scîntee, Carmen Diac, Luminiţa Murariu, Gabriela Fechet, Fulvia Horobeţ şi Adrian Chiorescu, au donat darurile lor Bisericii "Sf. Treime" Iaşi. Pr. paroh Mihai Ciocan a rostit un cuvânt de mângâiere şi de apreciere şi a miruit pe participanţi oferindu-le dulciuri şi sucuri.
Clasele gimnaziale, organizate de prof. Fulvia Horobeţ şi Adrian Chiorescu, au donat darurile lor Bisericii "Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil" Iaşi, unde pr. paroh Ioan Damian şi pr. Marian le-a oferit cuvinte de suflet, binecuvântare, miruire şi iconiţe.
Activitatea se bucură de o mare apreciere în comunitate şi contribuie la promovarea imaginii şcolii într-un spaţiu din ce în ce mai larg.

Acţiunea a fost mediatizată de cotidianul naţional Lumina, portalul Doxologia şi agenţia de ştiri BASILICA.

prof. Fulvia Horobeţ


(Foto de Adrian Chiorescu)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu