Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

joi, 28 februarie 2013

“Daruri de martie – atelier de lucru”

Şcoala noastră a găzduit în luna februarie activitatea “Daruri de martie – atelier de lucru”, din cadrul proiectului educativ şi de voluntariat „Speranţa”. De peste trei ani, în această acţiune îi avem ca parteneri, pe elevii Şcolii Gimnaziale Speciale „C. Păunescu” Iaşi şi Liceului Tehnologic Special „V. Pavelcu” Iaşi. Activitatea s-a desfăşurat în două etape, pe 21 februarie am lucrat alături de copii cu autism din Şcoala Gimnazială Specială „C. Păunescu” Iaşi, iar în data de 27 februarie, am colaborat cu elevii Liceului Tehnologic Special „V. Pavelcu” Iaşi. Scopul principal al acestei activităţi a fost dezvoltarea unor comportamente civice şi tolerante la elevi vis-a-vis de persoanele cu nevoi speciale, dezvoltarea unor punţi de comunicare între elevii şcolii noastre şi elevii oaspeţi. Un alt motiv al întâlnirii l-a constituit confecţionarea felicitărilor şi mărţişoarelor dedicate lunii martie. Produsele activităţii copiilor au fost reunite într-o expoziţie cu tematică.
Mulţumiri colegilor, elevilor şi partenerilor care se implică întotdeauna cu dăruire în acest proiect!

Coordonator proiect, prof. consilier şcolar,
Corina Bârlădeanu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu