vineri, 15 martie 2013

"Gestul frumos exprimat virtual"

Şcoala, prin însăşi menirea ei, ne învaţă să ne dezvoltăm împreună, să fim sensibili la nevoile celorlalţi. De altfel, toate orele le desfăşurăm într-o colectivitate, la fel şi majoritatea celorlalte proiecte. Prin raportare frumoasă la ceilalţi mă descopăr şi învăţ să mă fac util, să ajut. Ora de informatică este şi ea o oră cu un caracter formativ.
"Gestul frumos exprimat virtual" a constituit o temă în cadrul Săptămânii non-violenţei în care elevii de la clasele a V-a ale şcolii s-au implicat cu mare plăcere. S-a lucrat după următorii paşi:
- crearea, în editorul grafic Paint, a unei imagini digitale compusă din două subimagini pe computere alăturate;
- colaborare în echipe în vederea selectării unei idei sugestive la tema dată;
- lucrul în echipe şi luarea deciziilor împreună, cu privire la utilizarea aceloraşi instrumente, culori, fonturi etc.;
- prezentarea lucrărilor;
- aprecierea lucrărilor realizate, ţinănd seama de: idee, strategie de lucru, aspectul final al imaginii compuse pe cele două monitoare.

prof. Adrian Chiorescu.