marți, 12 martie 2013

"Hristos împărtăşit copiilor"

Proiectul "Îngeri în primăvară" continuă şi anul acesta şcolar opţionalul recomandat de Patriarhia Română şi intitulat "Hristos împărtăşit copiilor".
Prof. de religie, Fulvia Horobeţ, şi preoţii bisericilor "Sf. Treime" Iaşi şi "Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil" Iaşi îndrumă în echipă două grupe de elevi ai şcolii. Prima grupă este formată din copii inimoşi de la clasa a III-a B, iar grupa de gimnaziu este formată din elevi ambiţioşi de la clasele a V-a A, a V-a B, a VII-a A şi a VIII-a A.
Lecţiile se desfăşoară în cele două biserici, într-o atmosferă dezinhibantă, prietenoasă.

(Foto de Adrian Chiorescu)