vineri, 8 martie 2013

ZIUA FEMEII

8 Martie este o sărbătoare internaţională în care omagiem femeia şi rolul său în societate.
Cu acest prilej elevii din echipa Proiectului Multilateral Comenius cu tema: “Cetăţenie şi egalitate:Participarea femeii la societatea europeană după 1900” se prezintă părinţilor şi altor reprezentanţi din comunitate cu:
a. realizarea unei Expoziţii ce cuprinde zece panouri consacrate celor 10 personalităţi feminine studiate ;
b. vizionarea unor Power Pointu-ri cu biografiile personalităţilor feminine elaborate în cadrul orelor pe discipline;
c. citirea unor eseuri despre rolul femeii şi progresele ei în lupta pentru cîştigarea drepturilor civile, sociale şi politice privind egalitatea lor cu cea a bărbaţilor în societatea europeană;
d. jocuri de rol în care elevele întruchipează femeile celebre studiate, ca modele de formare personală şi profesională.
Astfel elevii au avut oportunitatea de a exersa competenţele de comunicare, competenţele civice şi sociale-de sensibilizare şi exprimare culturală în prezentarea activităţilor şi crearea produselor proiectului.

Coordonator,
Profesor Steva Doina-Eugenia