Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

marți, 2 aprilie 2013

„Cinemateca Elena Cuza”

În săptămâna „Să ştii mai multe, să fii mai bun!”,în data de 2 aprilie 2013, la Şcoala „Elena Cuza” a avut loc activitatea de parteneriat „Cinemateca Elena Cuza”.

Această activitate de parteneriat a avut ca temă centrală nondiscriminarea, promovarea spiritului de toleranţă între elevi şi a făcut parte din Proiectul SNAC „Speranţa”. Parteneriatul s-a derulat între Cabinetul Interşcolar de Asistenţă Psihopedagogică reprezentat de prof. consilier şcolar Corina Bârlădeanu, Cabinetul Logopedic Interşcolar reprezentat de prof. logoped Raluca Popovici, Cabinetul de Educaţie Integrată reprezentat de prof. itinerant Simona Orghici-Crăciun şi prof. itinerant Gabriela Fechet.

Scopul activităţii a fost integrarea elevilor cu cerinţe educaţionale speciale prin contexte educative extracurriculare, dezvoltarea abilităţilor de comunicare, cooperare prin joc şi empatie, dezvoltarea spiritului de toleranţă în rândul elevilor.

Activitatea a avut drept grup ţintă toţi elevii cu CES aflaţi în programul de integrare din clasele I-VIII.

prof. itinerant Simona Orghici-Crăciun
 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu