Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

luni, 1 aprilie 2013

”E primăvară în credința mea”

Luni, 1 aprilie 2013, s-au desfășurat două activități în biserica ”Sfânta Treime” Iași, instituție parteneră a platformei educaționale județene ”Îngeri în primăvară”. Alături de profesoara Fulvia Horobeț, activitățile zilei au fost coordonate de preoții bisericii, respectiv: Mihai Ciocan și Mihail Ungureanu. Prima parte a constat într-o dezbatere pe teme ecologice și câteva ”sugestii verzi” de natură religioasă care s-au finalizat cu o lucrare de ecologizare realizată în curtea bisericii. Partea a doua a fost o activitate în cadrul opționalului ”Hristos împărtășit copiilor”, în care elevilor li s-au făcut cunoscute câteva învățături folositoare cuprinse în psalmii davidici, cunoștințe transmise într-o manieră ludică. Activitățile s-au încadrat potrivit în Programul Național ”Să știi mai multe, să fii mai bun!”. Au asistat și membri ai comunității parohiale, care au apreciat calitatea conținuturilor prezentate, dar și implicarea elevilor.

(Foto de Adrian Chiorescu)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu