Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

vineri, 20 septembrie 2013

,,MĂRUL – REGELE FRUCTELOR”

În anul școlar 2012/2013 elevii școlii noastre au participat la Proiectul “Mărul – regele fructelor”. Acesta are drept scop promovarea obiceiurilor alimentare sănătoase și a consumului autohton de fructe. Organizatorii acestui concurs au fost Inspectoratul Județean Iași în colaborare cu APIA și Consiliul Județean Iași.
Prin intermediul acestui program elevii din învăţământul primar și gimnazial primesc gratuit în școală mere, iar încurajarea consumului acestor fructe se face prin implicarea copiilor în realizarea unor lucrări artistice și creative în cadrul Concursului Judeţean ,,Mărul – regele fructelor”. La concurs au participat elevi din clasele I-III la etapa locală unde au fost acordate 6 premii, câștigătorul premiului I participând apoi la etapa județeană, unde a obținut locul IV.

Coordonator,
Prof. înv. primar Nicoleta Slabu

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu