Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

duminică, 15 decembrie 2013

"Spre Betleem, noi colindăm cu bucurie!"

Sărbătoarea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos restabileşte legătura dintre sufletele credincioşilor oricărei comunităţi, fie că este vorba despre o comunitate parohială sau şcolară sau mixtă… de fapt, comuniunea de credinţă şi iubire în ceea ce avem mai bun în fiecare dintre noi şi care are un nume minunat, respectiv Dumnezeu. La Crăciun, copilul din noi intră mai uşor în comuniunea aceasta sfântă, iar Biserica devine un mijloc eficient de restabilire a acestei conexiuni vitale pentru sufletul nostru, pentru adevărata noastră trăire.
Colaborarea tradiţională şi plină de rezultate frumoase dintre Şcoala „Elena Cuza” Iaşi şi parohiile „Sfânta Treime” Păcurari şi „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” Canta, realizată prin proiectul SNAC „Îngeri în primăvară”, a bucurat sufletele credincioşilor din cele două parohii prin sceneta de Crăciun interpretată în cele două biserici de un grup de actori inimoşi de clasa a IV-a ai şcolii noastre, pregătiţi de profesorii: Fulvia Horobeţ, Georgeta Bucovină, Eugenia Câşlariu şi Adrian Chiorescu. La reuşita programului artistic a contribuit şi elevul Daniel-Robert Gherasim, violonistul de clasa a V-a de la Colegiul de Artă „Octav Băncilă” Iaşi.
(Foto de Adrian Chiorescu)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu