Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

marți, 8 aprilie 2014

"Duel artistic"

Am conceput activitatea ca un schimb cultural între două şcoli, între tradiţii. Elevii de la Şcoala Slobozia-Deal sunt rromi, deci ceea ce prezintă ei prin dans reprezintă modul lor de-a fi, de a se manifesta din punct de vedere artistic.
Şcoala "Elena Cuza" s-a prezentat cu dansurile populare tradiţionale cu care deja a câştigat un anumit renume între şcolile din oraş şi nu numai.
Evenimentul s-a petrecut în ziua în care rromii sunt sărbătoriţi printr-o zi dedicată lor, "Ziua rromilor de pretutindeni" şi au marcat şi o activitate într-adevăr "altfel" în săptămâna cu acelaşi nume.

Prof. Ilie Apostol

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu