Acest site este doar blog-ul de activităţi al Şcolii Gimnaziale "Elena Cuza" Iaşi.
Pentru site-ul complet, cu toate informaţiile despre şcoală vă rugăm să accesaţi www.scoalaecuza.ro

marți, 14 octombrie 2014

”Pelerin, în Iași, de ziua Sfintei Cuvioase Parascheva”

Ziua de 14 octombrie 2014 este una dintre zilele cu profunde ecouri spirituale de mare efect afectiv, datorită faptului că întâi stătătorii Bisericii Ortodoxe Române au adus la catedrala mitropolitană ieșeană moaștele Sfântului domnitor martir Constantin Brâncoveanu, pe care le-au așezat alături de moaștele Sfintei Maicii Parascheva.
În școala noastră, prin proiectul SNAC ”Îngeri în primăvară”, s-a desfășurat activitatea cu caracter artistic ”Pelerin, în Iași, de ziua Sfintei Cuvioase Parascheva”. La activitate și-au adus contribuția un număr mare de elevi și profesori ai școlii, iar programul susținut a avut următorul conținut:
  • Scenetă despre viața Sfintei Parascheva, interpretată de copii de la clasa a II-a A, coordonați de profesorii Fulvia Horobeț, Oana Oanea și Adrian Chiorescu;
  • Grupul vocal al clasei a V-a A, condus de prof. Petronela Damian;
  • Prezentarea de postere și proiecte la temă, realizate de elevii clasei a VIII-a A, coordonați de profesoarele Daniela Nechifor și Simona Butacu; 


(Foto de Adrian Chiorescu)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu